środa, 7 marca 2012

Polacy w portugalii w latach 1940-1945Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie i Centrum Języka Portugalskiego Instytutu Camõesa w dniu 2 marca 2012 w siedzibie Centrum Języka Portugalskiego IC, zainagurowali wystawę Polacy w Portugalii w Latach 1940-1945.
Inauguracja wystawy miała miejsce w Portugalii w Estoril, we wrześniu 2011 r. w wersji portugalskiej, a także była prezentowana w Bibliotece Narodowej w Warszawie w grudniu 2011 r. w wersji polskiej.

Wystawa poświęcona jest polskim uchodźcom, którzy w czasie II Wojny Światowej znaleźli schronienie w Portugalii. Jest również formą podziękowania dla narodu portugalskiego za pomoc, jakiej udzielili naszym rodakom. Portugalia przyjęła przeszło 6 tys. obywateli polskich, których różne aspekty życia codziennego obrazują archiwalne fotografie.

W inauguracji lubelskiej prezentacji wystawy wzięli udział poza władzami uniwersytetu na czele z J.M. Rektorem UMCS - prof. dr hab. Andrzejem Dąbrowskim, p.o. Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Jan Stanisław Ciechanowski oraz wielu zaproszonych gości.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających do 30 marca br.