piątek, 16 marca 2012

Międzynarodowa Konferencja o Projektowaniu w Edukacji 18 kwietnia- Biblioteka Narodowa - Warszawa


Instytut Camõesa i Ambasada Holandii w Warszawie koordynują z ramienia EUNIC międzynarodową konferencję „Od ‘Ala ma kota’ do e-matury” dotyczącą projektowania materiałów dydaktycznych. Wydarzenie jest współorganizowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Narodowy Instytut Audiowizualny oraz Bibliotekę Analiz.
Wstęp wolny (niezbędna jest wcześniejsza rejestracja na stronie www.eunic-alamakota.pl)


Międzynarodowi eksperci w dziedzinach designu, typografii, edytorstwa i wydawnictw edukacyjnych, będą dyskutować na temat zależności pomiędzy wizualną formą materiałów dydaktycznych, a ich efektywnością w procesie nauczania. Jednym z głównych celów konferencji będzie dowiedzenie tego, że dobrze zaprojektowane podręczniki mogą zwiększyć skuteczność przyswajania informacji, podnieść jakość nauczania i zwiększyć atrakcyjność procesu nauki.

Dwa zasadnicze tematy, które zostaną poruszone na konferencji, to sposób projektowania materiałów edukacyjnych oraz ich forma, która w dobie powszechnej cyfryzacji przestaje być oczywista. Postępujący proces digitalizacji materiałów drukowanych zmusza nas do zastanowienia się, czy wciąż potrzebujemy podręczników w tradycyjnej, papierowej formie. Codzienne korzystanie z Internetu sprawia, że dzisiejsi uczniowie przyzwyczajeni są do takiej formy informacji, jaką zapewniają im wyszukiwarki internetowe. W wyniku tego tracą oni umiejętność efektywnego korzystania z danych zawartych w książkach.

To rodzi szereg pytań. Czy układ graficzny podręczników powinien być projektowany tak jak materiały używane w nowych mediach? Czy projekty podręczników powinny czerpać z popularnej i lubianej estetyki komiksowej? Czy narzędzia interaktywne (tablety, e-booki, e-czytniki) przejmą rolę papierowych podręczników, czy będą tylko ich nieodzownym uzupełnieniem?

Te zagadnienia oraz wiele innych będą tematem panelu dyskusyjnego i wystąpień międzynarodowych ekspertów, bazujących na dynamicznej i skoncentrowanej formule TED – ideas worth spreading.

Wśród 19 prelegentów znajdą się uznani i doświadczeni badacze, nauczyciele, wydawcy, przedsiębiorcy i designerzy tacy jak:
Ademar Aguiar (Portugalia)
Aleksandra Janiec (Polska)
Alexandra Totter (Szwajcaria)
Bulent Akman (Kanada)
Elisabeth Partmann (Austria)
Gerry Leonidas (Wlk. Brytania)
Janusz Górski (Polska)
Jens Erik Rasmussen (Dania)
Johannes Henseler (Niemcy)
Keimpe de Heer (Holandia)
Kees Versteeg (Holandia)
Magdalena Szpotowicz (Polska)
Michał Merczyński (Polska)
Patricia Suliman (Rumunia)
Roman Deeken (Niemcy)
Tomasz Kuczborski (Polska)
Tomasz Szymczak (Polska)
Veselin Pramatarov (Bułgaria)

Nazwiska wszystkich uczestników, inne szczegółowe informacje oraz rejestracja na www.eunic-alamakota.pl