poniedziałek, 12 maja 2014

Noc Muzeów w DSH | 17 maja


Nocny pociąg do Lizbony

Noc Muzeów w DSH

17 maja | 16:00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20


Tegoroczna Noc Muzeów w Domu Spotkań z Historią to propozycja dla tych, którzy czują pociąg do Portugalii. Punktualnie o 16:00 wysiądziemy na stacji Lizbona i rozpoczniemy naszą przygodę z Portugalią.

Wybierzemy się na nocny spacer po tym mieście, odkrywając miejsca znane z kultowych filmów z Lizboną w tle. Wybierzemy się w podróż w czasie i przestrzeni, śledząc historie namalowane na tradycyjnych azulejos – ceramicznych kaflach portugalskich (w programie także pokaz malowania azulejos). Odkryjemy punkty na mapie świata, do których Portugalczycy dotarli tworząc swoje imperium i gdzie do dzisiaj głównym językiem jest português. O blasku księżyca wsłuchamy się w brzmienie polskiej poezji po portugalsku i wysłuchamy nowego wykonania "Portugalczyka Osculati" z Kabaretu Starszych Panów. Nie zabraknie także portugalskiej muzyki i opowieści o lokalnych specjałach: porto i sardynkach.
 
 • 16:00 – pokaz filmu Nocny pociąg do Lizbony (reż. Bille August, 2013, 110’)
  Ekranizacja powieści Pascala Merciera z Jeremy Ironsem w roli głównej. To opowieść o fascynacji językiem portugalskim, który zainspirował samotnego nauczyciela ze szwajcarskiego Berna do zmiany swojego życia. Rajmund Gregorius rzuca pracę, wsiada do nocnego pociągu do Lizbony i rozpoczyna największą przygodę swojego życia…
 • 19:00 Stacja Lizbona – muzyka, która wprowadzi nas w klimat lizbońskich ulic
 • 19:30 Sardynki, solony dorsz po portugalsku i inne specjały kuchni portugalskiej
  Jorge Lopes i Sylwia Lopes z Portugalskiego Świata opowiedzą o portugalskich zwyczajach kulinariach, typowych potrawach i ich składnikach.
 • 20:10 Danças de Portugal
  Nauka tradycyjnych tańców saia da Carolina i erva cidreira, pochodzących z górzystych regionów północnej Portugalii: Trás-os-Montes i Beira Alta. Lekcję tańców portugalskich poprowadzi Rafał Kwietniewski – muzyk, tancerz, animator, nauczyciel tradycyjnych tańców, organizator cyklicznych folkowych potańcówek.
 • 20:50 Kraina porto płynąca
  Porto to wino szczególne. Niezwykle cenione zarówno przez miejscowych smakoszy, jak i światowej sławy koneserów. Jest symbolem Portugalii i synonimem wysokiej jakości słodkiego wina. Ciekawe w nim jest wszystko, od historii powstania, poprzez metody wytwarzania, jak i potencjał dojrzewania. Nie da się mówić o portugalskim winiarstwie bez zadumy nad porto, o którym opowie Maciej Sokołowski – sommelier, antropolog kultury, współautor strony www.winonawidelcu.pl na temat doboru win do potraw.
 • 21:30 Nocny spacer po Lizbonie filmowej
  Janusz Andrasz – autor przewodników po Portugalii oraz strony www.luzomania.blog.pl, opowie o związkach Iana Fleminga (autora serii powieści o Jamesie Bondzie) z Portugalią. Wspólnie policzymy także, ile królów mieści się przy jednym stoliku w lodziarni, gdzie rozgrywały się sceny kultowego filmu Lisbon Story oraz zastanowimy się dlaczego Lizbona nazywana jest Białym Miastem. Zobaczymy także stolicę Portugalii podczas nocnych wypraw do muzycznych klubów.
 • 22:15 Świat według Portugalczyków
  Jak Portugalczykom udało się połączyć cztery kontynenty? Czy to prawda, że podbój świata przez Portugalczyków był najmniej krwawy? Portugalskie Imperium można określić interkontynentalnym – rozciągało się od Brazylii, przez Maroko aż po Timor Wschodni. Agata Błoch z Fundacji Terra Brasilis i Universidade Nova de Lisboa opowie o rozwoju imperium i zasięgu języka portugalskiego.
 • 23:00 Azulejos – historie namalowane
  Janusz Andrasz opowie o roli jaką azulejos – dekorowane, ceramiczne kafle – odgrywały i nadal odgrywają w Portugalii. Na przykładzie panelu Casamento da galinha (Ślub kury) wyjaśni, w jaki sposób uskuteczniano dworską satyrę na królewskim dworze w Lizbonie, używając do tego zwierzęcych postaci, uwiecznionych na azulejos. Zobaczymy także przykłady azulejos ze zbiorów Museu Nacional do Azulejo w Lizbonie.
 • 23:45 Przyziemna historia – dzieje portugalskiego bruku
  Chyba w mało którym kraju wygląd chodnika wzbudza tyle emocji, co w Portugalii. Tradycja układania bruku jest tam kultywowana od pokoleń i uznawana za sztukę. Portugalskie chodniki zdobione hipnotyzującymi wzorami, rozsiane po kilku kontynentach przypominają o dawnych czasach świetności i zamorskich podbojach. O dziejach portugalskiego bruku opowie Joanna Filipkowska.
 • 00:00-01:00 Portugalski Hyde Park
  Miłośnicy Portugalii opowiedzą o swoich fascynacjach tym krajem. Prezentacje zostały wybrane w konkursie na najlepszą historię z Portugalią w tle. Każda z osób, która wystąpi w Portugalskim Hyde Parku, otrzyma atrakcyjną nagrodę.
 • 21:00-24:00 Uf, que calor! (Uff, jak gorąco!)
  Zapraszamy na czytanie poezji po portugalsku. W programie m.in. "Lokomotywa" Tuwima oraz nowe wykonanie "Portugalczyka Osculati". Czytać i śpiewać będzie aktorka Iwona Sztuba.
 • 20:00-24:00
  Jak powstają azulejos?
  Pokaz malowania azulejos poprowadzi Joanna Jagusiak z MadeByYou Sam pomaluj ceramikę www.madebyyou.pl
  Sardynki, koguty i goździki
  Nie musisz jechać do Portugalii po portugalski souvenir! Ewa Kołodziej i Justyna Dominiak zapraszają wszystkich chętnych do własnoręcznego wykonania pamiątki z Nocy Muzeów, m.in. zakładki do książki w kształcie sardynek oraz przypinki z goździkiem lub kogutem z Barcelos.
Przez całą noc:
 • Euromilhões – loteria z atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Portugalski Świat, Iberia Records i Parfois
 • Dużo dobrej, portugalskiej muzyki.
 • Menu portugalskie w kawiarni Karowa XX Café.
Zapraszamy także do zwiedzania  wystawy fotografii (Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków.

Organizatorzy:
Dom Spotkań z Historią
Instytut Camõesa w Warszawie
.

Partnerzy:
Portugalski Świat www.portugalskiswiat.com,
Iberia Records www.iberiarecords.com,
Parfois www.parfois.com
.

Dołącz do wydarzenia na facebooku