środa, 23 kwietnia 2014

Wystawa Fotografii(Nie)ciągłość: Portugalia w XX wieku
– od upadku monarchii do Rewolucji Goździków


25 kwietnia | 18:30 |
Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20


Z okazji 40. rocznicy wybuchu Rewolucji Goździków, Camões I.P. i Dom Spotkań z Historią przedstawią publiczności wyjątkową wystawę dotyczącą Portugalii w XX wiek.

Składa się na nią około 120 fotografii archiwalnych, dokumentujących życie portugalskiego społeczeństwa w XX wieku. Szczególne miejsce zajmują wśród nich zdjęcia wykonane w dnu wybuchu rewolucji, 25 kwietnia 1974 roku, przez Alfreda Cunhę.

Kuratorem wystawy jest Rui Prata, dyrektor festiwalu "Encontros da imagem" [Spotkania z obrazem] w Bradze; fotografie uzupełnione zostały o teksty historyczne autorstwa José Miguela Sardiki i Samuela P. Huntingtona.

Oficjalne otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18:30. Zdjęcia będzie można oglądać w DSH do 24 sierpnia.

Wstęp wolny. Droga do Rewolucji Goździków:
między prawdą historyczną a fikcją literacką

26 kwietnia | 16:00

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20

Fernanda Rollo, specjalistka w zakresie współczesnej historii Portugalii (Wydział Nauk Społecznych i Humanistycznych Universidade Nova w Lizbonie) i Miguel Real, portugalski pisarz i eseista, zapraszają do rozmowy o Rewolucji Goździków. Będziemy dyskutować o przyczynach wybuchu rewolucji oraz sytuacji społecznej-politycznej w Portugali, która doprowadziła do tego, że 25 kwietnia 1974 obalono dyktaturę Marcello Caetano (następcy António Salazara). Do walki z salazaryzmem aktywnie włączyło się tysiące się ludzi, także dzięki literaturze, która demaskowała sytuację w tym kraju i skłaniała do podjęcia działań przeciwko reżimowi. Wydarzenia te zapoczątkowały burzliwy proces demokratyzacji systemu politycznego.

Spotkanie towarzyszy wystawie "(Nie)ciągłość. Portugalia w XX wieku od upadku monarchii do Rewolucji Goździków".

Wstęp wolny