niedziela, 23 października 2011

Labirynty i niepokoje - wokół Fernando Pessoi i "Księgi niepokoju"


25 października (wtorek) godz. 18:30

księgarnia-kawiarnia Tarabuk, ul. Browarna 6, Warszawa


Instytut Camõesa w Warszawie zaprasza na spotkanie
Labirynty i niepokoje - wokół Fernando Pessoi i "Księgi niepokoju"

z udziałem Richarda Zenitha, redaktora portugalskiej edycji "Księgi niepokoju Bernardo Soaresa"
i Michała Lipszyca, jej tłumacza na polski.

"Księga niepokoju" to prawdopodobnie najbardziej enigmatyczne dzieło Pessoi, ulepione z niezliczonych głosów i strzępków tekstu, niezwykle trudne do zredagowania i przełożenia.
Bohaterowie wieczoru opowiedzą o swoich podróżach do świata Fernando Pessoi i o tym, jak stworzyli tę książkę.

Spotkanie poprowadzi Paweł Mościcki.


Richard Zenith urodził się w 1956 r., studiował na Uniwersytecie Virginii. Jest tłumaczem i pisarzem, badaczem twórczości Pessoi i redaktorem jego dzieł. Jemu zawdzięczamy m.in. właśnie ostatnią wersję Księgi niepokoju Bernardo Soaresa", przełożonej na polski przez Michała Lipszyca. O pracy nad tą książką oraz o swoich spotkaniach z Pessoą i jego heteronimami opowie we wtorek.


Michał Lipszyc jest tłumaczem, ale także autorem książek dla dzieci. Przekładał z portugalskiego utwory m.in. Fernando Pessoi, Mii Couto, Valtera Hugo Mãe, Gonçalo M. Tavaresa, Domingosa Amarala, Paulo Coelho, Ondjakiego, Drummonda de Andrade. Współpracownik Literatury na Świecie". Za przekład Księgi niepokoju" otrzymał w 2008 r. nagrodę w kategorii nowego głosu" przyznawaną tłumaczom przez to czasopismo.


Paweł Mościcki jest filozofem i tłumaczem, doktorantem w Szkole Nauk Społecznych PAN w Warszawie. Członek redakcji „Przeglądu Filozoficzno-Literackiego”. Zajmuje się współczesną filozofią, teorią literatury, literaturą, teatrem. Publikował artykuły i przekłady (m.in. Derridy, Marina, Guattariego) w „Principiach”, „Sztuce i filozofii”, „Arteriach”, „Przeglądzie Filozoficzno-Literackim”, „Res Publice Nowej”, „Kresach”, „Glissandzie”. Redaktor książki Maurice Blanchot. Literatura ekstremalna", która ukazała się w 2007 roku nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej i autor książki Polityka teatru. Eseje o sztuce angażującej" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2008).


ZAPRASZAMY!