poniedziałek, 24 listopada 2014

10. Spoke'N'Word Festival

29 listopada 2014 | godz. 19:00
Klub Komediowy, ul. Nowowiejska 1, Warszawa


W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Spoke’N’Word Festivalu w nowej lokalizacji – Klubie Komediowym w Warszawie, jak zawsze z portugalskim udziałem. Organizowany od 2005 r. przez EUNIC Warszawa festiwal łączy występy zagranicznych i polskich mistrzów gatunku spoken word i polski slam poetycki. Do tej pory przez sceny Centrum Sztuki Współczesnej i Klubu Powiększenie przewinęli się artyści z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwecji, Danii, Czech, Rosji, Włoch, Węgier, Szwajcarii, Irlandii i Grecji, a będący częścią festiwalu polski slam poetycki pozwolił odkryć nowe talenty rodzimej sceny slamowej. Z okazji dziesięciolecia imprezy, organizatorzy postanowili jeszcze bardziej zbliżyć do siebie zagranicznych gości i polskich artystów.

Wieczór zaczniemy tradycyjnie od regularnego polskiego slamu, którego zwycięzcę wytypuje publiczność. Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym: spokenwordfestwarsaw@gmail.com
Następnie zobaczymy najlepszych polskich poetów-performerów we wspólnym spoken wordowym występie z zagranicznymi artystami, zatytułowanym „Chodzi raczej o pewien przepływ energii…”

Wystąpią:

Bio Masha (Czechy)
Estragon (Polska)
Kuba Przybyłowski (Polska)
Li Alves (Portugalia)
Márton Simon (Węgry)
Roman Boryczko (Polska)
Sergio Garau (Włochy)
Weronika Lewandowska (Polska)
Yasmin Hafedh (Austria)

Międzynarodowy performans zatytułowany „Chodzi raczej o pewien przepływ energii…” powstanie w toku kilkudniowych warsztatów, nad którymi opiekę artystyczną sprawuje Weronika Lewandowska, znakomita slamerka i performerka. Sama tak mówi o tym projekcie:
Za punkt wyjścia poeci wybrali tematy, które najczęściej krążą między ich wierszami, odsłaniając różne spojrzenia na współczesny świat, relacje międzyludzkie i proces tworzenia. Mówić będą o sytuacjach eksplozji, zagrożenia, uśpienia, czuwania, walki, szczęścia, a także o miejscach, które ich inspirują, pozwalają spojrzeć na rzeczywistość przez pryzmat poetyckich metafor. Nie zabraknie więc momentów, w których następuje wyraźny zwrot akcji, doprowadzający do pęknięcia w rzeczywistości. Najważniejszy jest jednak dla nich przepływ energii, jaki ma nastąpić w wyniku wspólnej pracy i wymiany doświadczeń.
Występy zagranicznych poetów będą tłumaczone na polski.

Na zakończenie wieczoru zagra autorski duet z Czech – Debbi Love, czyli Bio Masha i Luděk Kazda. Produkują oni hity bliżej nieokreślonego gatunku, a ich marzeniem jest grać długo i dobrze jak szafa grająca, tak aby wszyscy byli zadowoleni i żeby im nie przeszkadzało, że kawałków nie znają i nie słyszeli, i możliwe, że nigdy więcej nie usłyszą. (http://debbilove.blogspot.cz/)

Wstęp wolny!

Dołączajcie do wydarzenia na fb!

LI ALVES
[fot. Raul Pinto]

Jest portugalską poetką i slamerką. Mieszka w Almadzie koło Lizbony. W 2009 ukończyła studia kreatywnego pisania w Lancaster University. Wtedy też wydała swoją pierwszą książkę poetycką – “Nas Entrelinhas” [Między wierszami]. W Portugalii współorganizowała Poetry Slam Sul. Po slamowym debiucie organizacyjnym, ale i artystycznym na scenie klubu Musicbox w Lizbonie, zaczęła kierować lokalnymi organizacjami slamowymi w północnej Portugalii: Poetry Slam Braga i Poetry Slam Matosinhos. Była częścią ekipy organizującej Poetry Slam Portugal 2013. Kieruje programem warsztatów pisarskich “Escrever-TE” obejmujących pisanie prozy, poezji, felietonów i tekstów na scenę oraz ćwiczenie kreatywnego pisania poprzez improwizację literacką. Jest częścią dyrekcji artystycznej PortugalSLAM! i jedną z głównych animatorek sceny slamowej w Portugalii.
https://www.youtube.com/watch?v=ID2eLZaNS4s

Nagrania występów będą dostępne po festiwalu na stronie ninateka.pl oraz na kanale youtube Spoke’N’Word Festivalu.

ORGANIZATORZY: EUNIC Warszawa (Austriackie Forum Kultury, Camões. I.P. - koordynacja, Czeskie Centrum w Warszawie, Węgierski Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury, Goethe-Institut Warschau)

PARTNERZY: Narodowy Instytut Audiowizualny, Klub Komediowy, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce

KONTAKT (info i zgłoszenia na slam poetycki): spokenwordfestwarsaw@gmail.com
www.facebook.com/spokenwordfest